Items filtered by date: czwartek, 16 listopad 2023

czwartek, 16 listopad 2023 19:50
Płozy motocyklowe

owracając do problemu ustatecznienia motocykla w okresie zimowym na śliskich drogach i ścieżkach palmę pierwszeństwa za rozwiązanie konstrukcyjne przyznać muszą koledze Wincentemu Czołbie z Nowego Miasta Lubawskieg0.- Przyznać muszę, ponieważ rozwiązanie jest technicznie dobre i znakomicie wykończone w każdym szczególe. Zaczynam odnosić wrażenie, że kolega Czołba rozwiązujący kolejno każdy z naszych problemów, mógłby już zostać wynalazcą zawodowym. Na marginesie tych uwag warto mieć, te 'w wielu ośrodkach zajmujących się rozwojem różnych dziedzin techniki, znajdują się właśnie etatowi wynalazcy rozwiązujący mnóstwo różnorakich problemów I wpadający na nowe pomysły. Nie jest więc wykluczone, że w przyszłości powstaną nawet normalne szkoły "wynalazców", kształcące specjalistsw w dziedzinie oryginalnego myślenia i prawidłowego kojarzenia na dowolny temat. Ale przejdźmy do rzeczy. Rozwiązania kol. Czołby. najlepszego z nadesłanych, nie możemy niestety opublikować, gdyż przeszkodziłoby to w opatentowaniu, do czego w tym wypadku zachęcamy.
czwartek, 16 listopad 2023 18:25

Poduszkowiec z Rzeszowa
Przedstawiony na fotografiach pojazd unoszący się na poduszce powietrznej zbudowała grupa młodych techników w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie pod kierownictwem instruktora pana Jerzego Dubiela.
Pudło nośne poduszkowca wykonane jest ze sklejki z wykładziną styropia-nową. Pojazd wyposażono w silnik seryjny WSK 125 cm3, umocowany na konstrukcji z rurek stalowych.