Wystawa rolnicza w Moskwie cz. 2

01 listopad 2018 Written by o samochodach 2536
Radzieckie samochody na wystawie rolniczej w Moskwie cz.2


Dla potrzeb przewozu niewielkich ciężarów, poczty np. w warunkach terenowych i rolniczych zademonstrowano na wystawie samochody GAZ 19, GAZ 69 i GAZ 69A.
Samochód GAZ 19 jest małym samochodem terenowym, z napędem na oś tylną. Blaszane nadwozie może pomieścić w swej tylnej części ciężar do 600 kg. Pomieszczenie na przewożony towar jest oddzielone ścianką od miejsc kierowcy i pasażera. Samochód ma dobrą wentylację oraz ogrzewanie, co zapewnia wygodę użytkownikowi.
Ważniejsze dane techniczne przedstawiają się następująco:
szybkość 90 km/godz
moc (przy 3600 obr./min.) 55 KM
pojemność silnika 2120 cm
skrzynia biegów. 3 T
Samochód GAZ 69 wykonywany jest przez fabrykę w dwu wersjach G69 i 69A różniących się wykonaniem nadwozia.
Typ 69A ma 5 miejsc siedzących oraz miejsce na bagaże, natomiast typ 69 ma 8 miejsc siedzących, z tego 2 z przodu, a 6 na dwóch ławkach wzdłuż tylnej części nadwozia samochodu.
Nadwozie wykonane jest częściowo z blachy, z płóciennym dachem, obejmującym także tylną część nadwozia. W porównaniu z samochodem GAZ 19, samochód GAZ 69 przystosowany jest bardziej do jazdy trudnych warunkach terenowych ma on bowiem napęd ma wszystkie cztery koła.
Silnik i skrzynia biegów mają parametry techniczne, zmianie ulega jedynie szybkość i zużycie paliwa na skutek zastosowania napędu na obie osie.
Serię samochodów ciężarowych rozpoczyna GAZ51A. Jest to znany u nas powszechnie typ samochodu Lublin, produkowany na licencji radzieckiej.
Nowym samochodem ciężarowym stanowiącym właściwie pociąg drogowy jest ciągnik siodłowy KAZ120T z naczepą KAZ-71G. Zarówno ciągnik jak naczepa są przystosowane specjalnie do pracy w rejonach klimatycznych uprawy bawełny oraz do przewozu tego objętościowego towaru o małym ciężarze właściwym (nie wyklucza ta oczywiście wykorzystania samochodu do innych celów). Dla tego też, w odróżnieniu od innych samochodów, pojawi ten ma specjalne przystosowania jak np. zwiększoną wydajność i intensywność wodnego chłodzenia silnika, chłodnicę przystosowaną do wrzenia wody w temperaturze 108-110"C, rurę wydechową umieszczoną w przedniej części ciągnika, pod podwoziem dla zmniejszenia niebezpieczeństwa pożaru itp. Platforma cała stalowa, o pojemności 25 m, może być opróżniana z kabiny kierowcy za .pomocą dwóch cylindrów teleskopowych działających pod ciśnieniem olejowym. Jednocześnie z przechylaniem na bok platformy przyczepy uchyla się jej prawy bok, umożliwiając wysypanie się przewożonej masy towarowej.
Poniżej podane są ważniejsze dane techniczne ciągnika i naczepy:
ładowność dopuszczalna 5-6 t
szybkość 50 km/godz.
pojemność silnika 5550 cm
moc silnika (przy 2000 obr./min.) 95 KM skrzynia biegów
Last modified on wtorek, 14 listopad 2023 12:40